oświetlenie do pokoju dziecka
Pin It

Wygodne łóżeczko, kolorowa tapeta na ścianie, solidny przewijak… Wszystko praktycznie gotowe na przyjście maleństwa. Ale czy pomyśleliście o takiej kwestii, jak oświetlenie do pokoju dziecka? Jak je wybrać, żeby z jednej strony spełniało swoją podstawową funkcję, a z drugiej – było bezpieczne i przystosowane do potrzeb malucha? Mamy dla was kilka wskazówek.

Bezpieczeństwo

Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, powinniśmy zamontować je w odpowiednio zabezpieczonym lub całkowicie niedostępnym dla dziecka miejscu. Wiszący kabel w pobliżu łóżeczka lub szklany klosz lampki na wysokości rączek raczkującego lub biegającego malucha, nie brzmi zbyt rozsądnie. Należy zatem zwracać uwagę, aby wszystkie kable były schowane za meblami lub za specjalną osłonką, którą można kupić w wielu sklepach. Podobnie w przypadku dostępu do klosza/żarówki – aby uniknąć poparzenia skóry dziecka, trzymajmy lampy na odpowiedniej wysokości. Często zdarza się, że chcąc przygasić ostre światło, przykrywamy lampę materiałem, czy papierem. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może wywołać pożar. Nie róbmy tego. Aby uniknąć zwarć i skaleczeń potrzaskanym szkłem z żarówki, regularnie sprawdzajmy, czy kable i żarówki są w dobrym stanie.

kinkiet do dziecięcego pokoju
Lampka ścienna dająca rozproszone, ciepłe światło (fot. Lampy.pl).
Przeznaczenie i jakość światła

W doborze oświetlenia nie bez znaczenia jest wiek dziecka i jego potrzeby.

Noworodkom powinniśmy zapewnić półmrok, dzięki któremu pozwolimy na łagodne przejście z warunków z brzucha mamy do trybu poza nim. Niemowlaki i nieco starsze dzieci poczują się bezpieczniej, śpiąc przy zaciemnionym świetle, które zapewniają lampki nocne. Do zabawy i wypoczynku, wybierajmy żarówki dające przyjazne i zbliżone do naturalnego światła dziennego. Oznaczenie jego koloru, wyrażane w Kelwinach (symbol – litera K), powinno znajdować się na każdym opakowaniu żarówki. Niska wartość, np. 2700 K, to światło ciepłe, łagodne dla oczu, które sprzyja odpoczynkowi. Idealne do pokoju zabaw, salonu, sypialni.

biała lampa królik
Lampka nocna ze zmieniającym kolory, nastrojowym światłem (fot. Lampy.pl).

Starszakom należy stworzyć właściwie oświetlone miejsce do nauki, wybierając lampkę biurkową. Tutaj potrzebne będą żarówki z wysokim wskaźnikiem K, które nadają się do pracy, rysowania, majsterkowania i pomagają się skupić. Trzeba jednak zaznaczyć, że po dłuższym czasie ich światło męczy wzrok, dlatego powinny być używane „zadaniowo”.

Aby ułatwić zakup odpowiedniej żarówki, warto poznać symbolikę barw światła:

WW (warm white) – ciepło-biała

CW (cool white) – chłodno-biała

CDL (cool daylight) – dzienna.

Rodzaj lamp

Do wyboru mamy lampki nocne i biurkowe, lampki wtykowe do gniazda (które możemy podłączać np. tylko na noc), lampy wiszące, sufitowe oraz kinkiety. Niektóre z nich wyposażone są w opcję wykrywania ruchu. Lampka zapala się tylko wtedy, gdy przechodzimy w pobliżu. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza dla starszaka wstającego w nocy np. do toalety.

lampa dla dzieci z czujnikiem
Lampka z czujnikiem ruchu, zasilana bateriami (fot. Lampy.pl).
Design

O ile w przypadku noworodka, estetyka nie ma większego znaczenia, o tyle starsze dziecko będzie zachwycone lampką ozdobioną postaciami z ulubionej bajki, czy taką w kształcie przypominającym wybrane zwierzę. Poza spełnianiem oczywistej funkcji, oświetlenie ma stwarzać przytulną atmosferę oraz pomagać w wypędzaniu nocnych strachów. A to bardzo ważne zadanie! Poza tym, zasypianie przy subtelnie świecącym króliku lub nauka przy biurku oświetlonym przez Myszkę Mickey, będzie po prostu znacznie przyjemniejsza.

Lampa myszka miki
Lampa Myszka Minnie z uszami (fot. Lampy.pl).
Lampa samoloty
Lampa sufitowa w samoloty z ruchomymi elementami (fot. Lampy.pl).

Artykuł powstał we współpracy z marką Lampy.pl.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ