czyli środki chemiczne przy dziecku
Pin It

Drobne kuleczki w kolorowym opakowaniu. Cukierki? Nie! Silnie żrąca substancja, której spożycie może być tragiczne w skutkach. Ale skąd twój raczkujący maluch ma o tym wiedzieć? Dla jego bezpieczeństwa i własnego spokoju zadbaj o to, aby w zasięgu jego rączek nie znalazły się żadne środki chemiczne. O czym powinnaś pamiętać?

Schowaj przez wzrokiem dziecka

Większość z nas ma tendencję do chowania wszelkich czyszczących płynów w szafce pod zlewem. Nie ma gorszego miejsca! Maluch, który zaczyna stawiać pierwsze kroki, bez problemu do nich dosięgnie. Dlatego najwyższa pora, aby zmienić zwyczaje. Zrób małe przemeblowanie w kuchni i łazience i przenieś wszystkie chemikalia do półki znajdującej się na takiej wysokości, która uniemożliwia dziecku otwarcie jej. Najlepiej, gdy będzie to szafka zamykana na kluczyk. Możesz też kupić specjalne zamknięcia do mebli (jak tutaj), np. w kształcie pętli.

Drażniący zapach

Środki chemiczne są niebezpieczne dla dziecka nie tylko wtedy, gdy zostaną przez nie połknięte lub gdy dostaną się do oczu. Równie szkodliwy może być unoszący się intensywny zapach, który drażni delikatną śluzówkę noska i gardła. Szczególnie silnie pachną wybielacze i środki do czyszczenia toalety. Nie zawsze da się uniknąć stosowania takich preparatów, ale jeśli musisz, zadbaj o to, aby maluch znalazł się w innym pokoju, a w tym pomieszczeniu, w którym używasz płynu, otwórz okna.

Tylko w oryginalnych opakowaniach

Podstawowa zasada, którą warto zapamiętać na całe życie, nie tylko na czas, gdy dziecko jest małe, brzmi: środki czystości przechowuj wyłącznie w oryginalnych opakowaniach. Pod żadnym pozorem nie przelewaj ani nie przesypuj ich do słoików, butelek, pojemników po produktach żywnościowych czy lekarstwach! O ile ty będziesz pamiętać, że ten płyn w butelce po syropie służy do udrożniania rur, to już niekoniecznie będą o tym wiedzieli inni domownicy.

Ekologiczne sprzątanie

Im mniej chemicznych substancji w naszym otoczeniu, tym lepiej. Wbrew pozorom niebezpieczne preparaty, których używasz z przyzwyczajenia, możesz zastąpić nieszkodliwymi odpowiednikami. W sklepach z produktami ekologicznymi znajdziesz wszelkie niezbędne płyny, które opracowane są na bazie np. octu, substancji roślinnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w codziennych porządkach wykorzystać metody stosowane przez nasze babcie. Nawet pewnie nie wiesz, że cały dom wysprzątać możesz, używając tylko sody oczyszczonej, wspomnianego octu, cytryny i wody. A gdy tylko masz taką możliwość, stosuj samą ciepłą wodę, np. do usuwania kurzu z półek.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ