Pin It

Przy małych dzieciach dosyć często zdarzają się większe i mniejsze problemy ze zdrowiem. Sposobem na uniknięcie paniki w razie kłopotów jest właściwe skompletowanie domowej apteczki.

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe

Najbezpieczniejsze do stosowania u niemowląt i małych dzieci są leki na bazie paracetamolu (do stosowania powyżej 3. miesiąca życia). Po 6. miesiącu życia można stosować też ibuprofen i nurofen. Nie zaleca się podawać dzieciom poniżej 12. roku życia aspiryny, bo może wywoływać zespół Reya. Warto wybrać lekarstwo specjalnie dla dzieci, np. w formie smacznego syropu. Z drugiej jednak strony, takie syropy mają zwykle krótszą datę przydatności do spożycia, podczas gdy tabletki możemy trzymać w apteczce nawet przez pięć lat.

Na przeziębienie

Warto kupić syrop na kaszel mokry i suchy przeznaczony dla najmłodszych dzieci, np. Ibufen, Akron, Atussan.

Na zatrucie       

Najpopularniejszym środkiem tego typu jest węgiel leczniczy. W naszej apteczce powinien leżeć maksymalnie 5 lat. Poważniejsze zatrucia małych dzieci powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem, jako że węgiel może mieć wtedy zbyt słabe działanie. Po zatruciu warto odpowiednio nawadniać organizm – tu przydatne mogą być preparaty elektrolitowe, np. w formie saszetek czy tabletek musujących. Do tego preparat odbudowujący florę bakteryjną jelit, jak Dierol, Acidolit czy 4lacti Baby.

Na kolkę

Kolka to uciążliwy problem, dotykający najmłodsze dzieci. W naszej apteczce nie może zabraknąć kropli czy tabletek przeznaczonych do leczenia tego problemu. Po otwarciu można je przechowywać najwyżej kilka miesięcy.

Na ząbkowanie

Poza lekami przeciwbólowymi na bazie paracetamolu czy ibuprofenu można też stosować miejscowe preparaty stworzone specjalnie z myślą o ząbkowaniu. Na rynku jest sporo tych przeznaczonych dla dzieci: np. Bobodent, Calgel czy Camila. Takie leki zwykle można trzymać w apteczce maksymalnie 2 lata.

Na oparzenia i odparzenia

Warto zaopatrzyć się w krem antybakteryjny i łagodzący. Sprawdzi się zarówno tradycyjny Sudokrem, jak i nowsze preparaty – np. o przyjemnym zapachu czy chłodzące.

Na otarcia i rany

Do odkażania sprawdzi się woda utleniona lub staromodna jodyna – obie z długim terminem przydatności, więc w apteczce mogą leżeć nawet 4 lata. Można też zaopatrzyć się w nowocześniejszy lek antyseptyczny, który w mniejszym stopniu wysusza skórę i wspomaga gojenie ran. Ważne jednak, by wybrać lek skierowany dla dzieci – np. Octenisept. Opcjonalnie można kupić nasączone alkoholem chusteczki do odkażania – w razie nagłych problemów przyspieszą przemywanie rany. Obrzęk powinna zmniejszyć maść lub kompres jak Altacet, Altaziaja czy ten firmy Boiron.

Na świąd i pieczenie

Powyższe objawy są częste u dzieci w przypadku otarć, odry, ugryzienia komarów i innych wydarzeń. W aptekach znajdziemy spory wybór maści, żeli i kremów tego typu. Możemy przechowywać je bezpiecznie w apteczce od 2. do 3. lat. Ważne tylko, by nasza apteczka znajdowała się w chłodnym, zacienionym miejscu – w przeciwnym razie maści z czasem mogą się rozwarstwić i stracić swoje właściwości.

Dodatkowo:
  • wazelina
  • plastry w kilku rozmiarach
  • bandaże
  • waciki
  • gaza
  • zaokrąglone nożyczki
Termometr

Nawet jeśli w apteczce wciąż zalega termometr rtęciowy, warto wymienić go na nowocześniejszy model (możesz znaleźć tutaj). Poza tym, że niedokładny, jest również niebezpieczny – zawarta w nim rtęć jest bardzo szkodliwa, a przy małym dziecku o rozbicie go nie trudno. Na rynku są dostępne nawet termometry douszne czy bezdotykowe, które minimalizują nieprzyjemne doznania związane z mierzeniem temperatury. I choć kosztują często nawet ponad sto złotych, pamiętajmy, że to zakup na lata.

Gotową domową apteczkę można też kupić  w niektórych aptekach czy sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Warto jednak tuż po zakupie przejrzeć jej zawartość i uzupełnić ją o potrzebne produkty. Często takie zestawy są niekompletne, a przekonanie się o tym w momencie, gdy dziecko wymaga natychmiastowej pomocy może być bolesne.

Opcjonalne

Herbaty z rumianku, szałwii i mięty pieprzowej.

Niektórzy rodzice wolą naturalne metody, szczególni skuteczne u starszych dzieci (młodsze mogą źle zareagować na napary z niektórych roślin). Eko-rodzice w przypadku chorego gardła i ran mogą stosować płukankę z szałwii, otarcia przemywać rumiankiem, a bolący brzuch i zatrucia leczyć miętą pieprzową.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ