Pin It

Homeopatia od lat wywołuje sporo kontrowersji i zażartych dyskusji wśród specjalistów. Część lekarzy tłumaczy, że jest to zwyczajne oszustwo, inni jednak są wielkimi zwolennikami tej metody i przekonują, że niechęć medyków wynika z popierania monopolu wielkich koncernów farmaceutycznych. Kto ma rację?

Leki homeopatyczne składają się z wody i cukru, a także mocno rozcieńczonej substancji, która ma działać podobnie, jak szczepionka: za pomocą małej ilości tego, co wywołuje chorobę, ma ją zwalczać. Sceptycy uważają, że jedyne, co działa w tym przypadku, to efekt placebo, bo taki lek w wyniku mieszania i rozcieńczania często nie zawiera ani jednej cząsteczki początkowo dodanej substancji. Z drugiej strony, zwolennicy tej metody wierzą, że dzięki „pamięci wody” taki lek skutecznie walczy z chorobą, będąc przy tym o wiele mniej inwazyjnym dla organizmu, niż tradycyjna farmakologia. W Polsce w świetle prawa takie lekarstwa mogą być przepisywane przez lekarzy na równi z innymi, choć Naczelna Izba Lekarska wydała jakiś czas temu oświadczenie, w którym ogłosiła, że przepisywanie tak dyskusyjnych preparatów jest nieetyczne.

Dla ludzi i zwierząt

Mimo to, istnieją liczne doniesienia o pozytywnym wpływie takich lekarstw na poprawę odporności, wzmocnienie i oczyszczenie organizmu. Tę metodę stosuje się z pozytywnym efektem nie tylko u ludzi (którzy mogliby wierzyć w nią na zasadzie placebo), ale też u zwierząt. Dobre efekty przynosi też terapia u dzieci, których organizm łatwiej się regeneruje i lepiej reaguje na działanie lekarstw. Przeciwnicy  uważają jednak, że podając choremu dziecku tylko takie leki możemy mu poważnie zaszkodzić, nie warto więc zupełnie rezygnować z tradycyjnych form leczenia.


[quote_box_center]Jeśli starasz się zdrowo żyć, na pewno zainteresuje Cię TEN sklep ze zdrową żywnością.[/quote_box_center]

Naturalne i zdrowe produkty StraganuZdrowia


Dwa obozy

Każda ze stron sporu przedstawia badania, w których udowodniono lub wykluczono działanie leków homeopatycznych, więc dookoła tego tematu nie przestają powstawać spory. Skoro część lekarzy ze zgrozą traktuje osoby, które wybierają takie formy leczenia nad tradycyjne, a inni sami przepisują leki homeopatyczne wierząc w ich skuteczność, trudno tu o definitywne rozstrzygnięcie i o przekonanie osób będących „za” lub „przeciw” do odwrotnej racji. Trzeba jednak przyznać, że koncerny farmaceutyczne mogą mieć swoje, niekoniecznie uczciwe powody, by dyskredytować tą formę leczenia – jest ona tańsza i omija interesy firm zajmujących się produkcją i testowaniem leków. Oskarżani o propagowanie magii i stosowanie placebo zwolennicy homeopatii zadają wręcz pytanie, czy to nie koncerny farmaceutyczne stosują właśnie te techniki przy sprzedaży swoich leków, oferując kuszące reklamy, atrakcyjne opakowania i nie dając dojść do głosu alternatywnym formom leczenia. Jeśli jednak mamy zamiar stosować taką terapię, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Odpowiedni dobór leków homeopatycznych ma tu bowiem duże znaczenie, bo odmian preparatów są setki, a ich dawkowanie zależy od wieku, stanu zdrowia i innych czynników.

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ