minimalistyczny pokój dla dziecka
Pin It

To naturalne, że gdy pojawia się w naszym życiu dziecko, chcemy zapewnić mu wszystko, co tylko możliwe. Często dajemy temu upust bardzo wystawnie urządzając pokoik dziecięcy i umieszczając w nim najbardziej wyszukane przedmioty i zabawki. Warto jednak pamiętać, że mały człowiek tak naprawdę potrzebuje bardzo niewielkiej ilości rzeczy. Od przedmiotów, mebli, zabawek i wydatków o wiele ważniejsza jest relacja z rodzicem i poczucie bycia kochanym. Może dobrym rozwiązaniem będzie zatem minimalistyczny pokój dla dziecka?

Minimalizm jako ruch w sztuce rozwijał się od lat 60. XX wieku. Sukcesywnie rozszerzał się na różne dziedziny, obecnie szczególnie mocno dając się wyczuć w projektowaniu stylu życia i wnętrz. Minimalizm zachęca prostotą, estetycznością i cichą obietnicą, że w dobie supermarketów czynnych o każdej możliwej godzinie dnia i nocy, tak naprawdę to nie przedmioty są esencją naszego życia i można żyć prościej i piękniej.

Kilka zasad urządzania minimalistycznych wnętrz:

minimalizm

1. Tylko to, co niezbędne

Urządzając minimalistyczny pokój zacznij od przemyślenia tego, co jest absolutnie niezbędne, a z czego można zupełnie zrezygnować. Jaki zestaw sprzętów potrzebujecie? Jakie dekoracje dodadzą pokoikowi przytulności, a jakie niepotrzebnie go zaśmiecą? Które zabawki rozwijają dziecko, a które tylko zajmują miejsce? Warto przemyśleć sprawę z partnerem i wypisać to, co jest konieczne, oraz oddać to, bez czego spokojnie możemy się obejść

Poniżej przykładowa lista niezbędnego wyposażenia pokoju/kącika dziecka:

MEBLE

DEKORACJE

ZABAWKI

2. Funkcjonalność

Kolejną istotną zasadą, którą należy się kierować urządzając pokoik w stylu minimalistycznym, jest funkcjonalność. Dopilnuj, aby wszystko, co znajduje się w pokoju dziecka miało jakąś istotną dla niego lub ciebie funkcję. Łóżeczko = miejsce spania malucha. Fotel = miejsce do karmienia. Jeżeli coś nie ma ważnej funkcji – jest zbędne. Wybierając wyposażenie, kieruj się jego najbardziej praktycznym aspektem – najpierw przemyśl, ile i jakie przedmioty musisz przechowywać (pieluszki, ubranka, kosmetyki itd.), a potem odpowiednio dobierz mebel, aby każda rzecz, miała swoje miejsce. Wybierając zabawki zadbaj o to, by nie tylko były ładne, ale miały wpływ na rozwój dziecka lub jego samopoczucie.

3. Prostota

Gdzie tylko jest to możliwe – upraszczaj. Nie kupuj osobno komody, przewijaka i szafki na kosmetyki. Kup jeden prosty, funkcjonalny sprzęt, który będzie miał wszystkie te funkcje i zajmie mniej miejsca. Wybierając kolor do sypialni, nie przesadzaj z ilością odcieni – świadomie zdecyduj się na jeden konkretny kolor albo zostaw ściany białe (lub pastelowe) i nadaj pomieszczeniu charakteru innymi dodatkami (tekstylia, poduszki, naklejka na ścianę)

4. Przestrzeń

Pamiętaj, że pokój to tylko pokój. Przestrzeń do życia, miłości, odkrywania świata. Nie zagracaj jej niepotrzebnymi meblami, zabawkami i przedmiotami, których nikt nie używa. Daj sobie i dziecku tak potrzebne miejsce do odkrywania rzeczywistości, budowania więzi i po prostu… myślenia. Przestrzeń w domu, to przestrzeń w głowie. To prawda!

Kilka inspiracji:

pokój dla dziecka

W tej aranżacji minimalizm objawia się dwojako – po pierwsze, mamy małą ilość mebli (krzesło, łóżeczko, komoda), a po drugie ograniczoną paletę kolorów – biel i pastelowy niebieski.

4

Łóżeczko i krzesło dla rodzica – w zasadzie niczego więcej w pokoiku nie trzeba. Aby nie był zbyt pusty dekorator zdecydował się na ścianę z motywem drzew iglastych. Pięknie komponuje się z białą podłogą i łóżeczkiem.

pokój dla dziecka

Minimalizm nie musi objawiać się nudą i surowością – w tej aranżacji wykorzystano kolorowe dodatki (lampy, pojemniki, kocyk), aby nadać wnętrzu ciepła i przytulności.

pokoik

Minimalizm nie oznacza braku ozdób! W kolejnej aranżacji jasne ściany pokrywają rysunki drzew, które nie zaburzają estetyki pokoju.

pokój dla dziecka

Minimalizm to nie tylko biel – jasne, pastelowe odcienie takie jak użyty w tej aranżacji niebieski równie dobrze prezentuje się w prostych wnętrzach.

Możliwości jest wiele!


 

Polecamy: „Dziecko bez kosztów. Przewodnik po niekupowaniu”


 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ