Pin It

Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęła kampanię, mającą uświadomić rodziców, że wrzucanie do sieci roznegliżowanych zdjęć malucha może skończyć się źle. Akcja potrwa do końca września.

Zabawna mina podczas zmieniania pieluszki, baraszkowanie w wanience, śpiący golas – to zdaniem wielu rodziców widok, jakim warto pochwalić się ze znajomymi z sieci. Do zamieszczania zdjęć swoich nagich lub ubranych tylko w bieliznę dzieci w wieku do 10 roku życia przyznaje się co czwarty rodzic. Jednak, jak przekonują eksperci Fundacji, dzieląc się fotografią z całym światem, nie mamy pewności, co stanie się ze zdjęciem dziecka w sieci, ani w czyje ręce ono trafi. Zwracają oni uwagę, że umieszczając publicznie nagie zdjęcia kilkulatki nie tylko idziemy na rękę grasującym w sieci pedofilom, ale też możemy narazić dziecko w przyszłości na przykre docinki.

Nie każdy rodzic wie bowiem, że w internecie „nic nie ginie”. Maluch, jego koledzy czy… pracodawcy, będą mogli trafić na jego fotografię na nocniku nawet za kilkanaście lat. W przypadku osób dzieci znanych, taka fotografia może prześladować malucha do końca jego dni. Dzieci zwyczajnych rodziców też mogą zyskać niechcianą popularność. Tak było z wieloma fotografiami, na których maluchy mają niefortunną minę – niektóre z nich stały się memami, które trafiły na miliony dysków na całym świecie i dziś żyją swoim życiem, niekoniecznie dając rosnącym dzieciom powód do dumy.

Czy to znaczy, że nie możemy pokazać znajomym rozkosznego momentu z życia naszej pociechy? Oczywiście – nie. Eksperci radzą, by decydować się na przesłanie zdjęcia prywatną wiadomością, jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy dana fotografia nie przekracza granic intymności malucha. Jeśli natomiast chcemy zamieścić zdjęcie dziecka na portalu społecznościowym, zmieńmy najpierw ustawienia prywatności tak, by mogli je zobaczyć tylko najbliżsi znajomi. Więcej porad i faktów na ten temat znajduje się pod adresem www.zanimwrzucisz.fdn.pl.

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ