Pin It

Surowe drewno, białe ściany i podłogi oraz odpowiednio dobrane, zwykle kontrastowe dodatki to elementy wyróżniające skandynawski styl wnętrz. Dla wielu ludzi jest on wyznacznikiem piękna, porządku i harmonii. Co warto wiedzieć, decydując się na urządzanie domu w stylu pochodzącym z północy Europy?

Skandynawów tak w życiu, jak i w architekturze charakteryzuje minimalizm i porządek. Ich wnętrza są przestrzenne, jasne i całkowicie przemyślane. W zależności od regionu, styl ten różni się pewnymi szczegółami. Na przykład duńska odmiana jest romantyczna, łagodna, ciepła. Biel łączy się tutaj z pastelową żółcią, wrzosem lub kolorem niebieskim.  Styl fiński kontrastuje biel z czernią, szarością i grafitem, wykorzystując przy okazji geometrię i kanciaste meble. Szwedzki natomiast jest najbardziej minimalistyczny oraz ekologiczny – drewno w czystej postaci to główny element wyposażenia wnętrz.

Oprócz różnic w stylach, można wyróżnić dla nich kilka wspólnych i zarazem decydujących o ich kształcie cech:

– biel – jak wspomniano na początku – jest dominującym składnikiem skandynawskich wnętrz. Powiększa ona optycznie nawet najmniejsze i najciemniejsze pomieszczenia. Ponadto powoduje, że mieszkanie/dom zawsze wygląda czysto i świeżo. Czy jest to jednak funkcjonalny kolor przy małym dziecku? Może być ciężko z utrzymaniem bieli w nienaruszonym stanie. Niemniej jednak – wygląda ona bardzo dobrze.

Desktop1

– surowe lub pobielone drewno – zarówno podłogi, jak i meble oraz elementy dekoracyjne zachowane są w swojej naturalnej formie, bądź pokryte białą farbą z efektem przetarć. Otoczenie drewna ociepla wnętrze i sprawia, że jesteśmy bliżej natury.

Desktop2

– proste oświetlenie i duże, niezakryte okna – światło odgrywa kluczową rolę w tworzeniu przestronnych wnętrz. Niczym niezasłonięte szyby wpuszczają naturalne źródło światła do domu w ciągu dnia, a gdy zapada zmrok ciepło i jasność dają proste, industrialne lampy (podobne możesz kupić w TYM sklepie).

Desktop3

– skóry i motywy zwierzęce – ozdobą dla skandynawskiego mieszkania są naturalne skóry, pełniące funkcję dywanów, chodników, czy narzut. Częstym motywem grafik, tekstyliów, czy ozdób są właśnie zwierzęta (TUTAJ kupisz za 79 zł rogi jelenia, a TUTAJ drewnianą figurkę konika na biegunkach za 19,90 zł) .

Desktop6

– geometryczne, kontrastowe dodatki – ramy, lustra, zegary, świece, figury o różnych kształtach pochodzące z różnych stylów, czyli eklektyzm w dobrym guście. Ramek na zdjęcia w tym stylu szukaj TUTAJ, luster TUTAJ, a zegarów w TYM miejscu.

Desktop5

Przy decyzji o tworzeniu wnętrza na styl skandynawski warto wziąć pod uwagę czynnik  funkcjonalności. Białe wnętrza wyglądają pięknie, ale czy będziemy w stanie utrzymać je w czystości (np. przy małym dziecku)? I czy odpowiada nam ta otwartość (dosłownie) na świat przy całkowicie odsłoniętych oknach? A może warto zaczerpnąć tylko niektóre elementy ze stylu np. norweskiego, by stworzyć praktyczny i ładny dom? Wybór należy tylko do nas.

Fot. Myworldapart.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ