telewizor w domu
Pin It

Telewizor jest w domu najważniejszy – tak mocne słowa padły ostatnio w jednej z telewizyjnych reklam. Z pewnością wielu z nas one zbulwersowały, być może zmusiły też do refleksji. Czy faktycznie tak jest, że telewizor to najważniejszy sprzęt w domu, czy możemy sobie radzić bez niego?

Dla większości ludzi oglądanie telewizji to sposób na relaks. Siadamy na kanapie albo w wygodnym fotelu i na jakiś czas odsuwamy od siebie wszystkie problemy dnia codziennego, przyglądamy się życiu innych lub też poznajemy nowe miejsca czy dowiadujemy się więcej na temat faktów historycznych. Jedno jest pewne – oglądanie telewizji sprawia nam przyjemność. Jest to również czynność niezwykle wciągająca, a nawet – co podkreślają psychologowie i terapeuci – uzależniająca.

Telewizja sposobem na relaks

Badania pokazują, że statystyczny Polak ogląda telewizję przez 3 godziny i 25 minut dziennie, a dzieci w wieku szkolnym spędzają przez ekranem średnio 20 godzin tygodniowo. Oglądamy głównie wszelkiego rodzaju show. W 2015 roku najwięcej widzów miał program „Rolnik szuka żony”, zaraz po nim „Jaka to melodia?”, a na trzecim miejscu znalazł się show „Dancing with the stars – Taniec z gwiazdami”. To dowód na to, że w telewizji szukamy przede wszystkim rozrywki i odpoczynku.

Z podobnych względów przed telewizorami zasiadają nasze dzieci. Chcą odpocząć po szkole i się zrelaksować lub też to my, rodzice, chcemy odpocząć, przygotować obiad, wstawić pranie. Czasem trudno jest podołać obowiązkom domowym, kiedy pod nogami kręci nam się domagający się uwagi dwu- lub trzylatek albo kiedy rodzeństwo zaczyna się kłócić zamiast odrabiać lekcje. W takich sytuacjach najłatwiej jest włączyć telewizor, puścić bajkę na tablecie, czy też pozwolić dziecku pograć na komputerze. Takie rozwiązania mają jednak szereg wad.


Chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnych sprzętach domowych? Sprawdź to miejsce.


Jak telewizja wpływa na dziecko?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że oglądanie telewizji ma negatywny wpływ na mózgi małych dzieci. Potwierdzają to również specjaliści, którzy odradzają puszczanie bajek dzieciom młodszym niż 2 lata, a zachęcają, by tę granicę przesuwać możliwie w górę.

Do najważniejszych powodów, dla których dzieci nie powinny oglądać telewizji zaliczamy:

1. Negatywny wpływ na zdolność koncentracji oraz nadpobudliwość – mózg nie nadąża za szybko zmieniającymi się obrazami i dźwiękami, wprowadzany jest w stan permanentnego stresu, który upośledza jego funkcje.

2. Zanik wyobraźni – która jest przecież motorem napędowym dzieciństwa i sprawia, że maluchy dokonują coraz to nowych odkryć, rozwijają się intelektualnie i potrafią doskonale się bawić.

3. Rozluźnienie więzi społecznych i rodzinnych – czyli brak kontaktów z rówieśnikami, brak okazji do spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem, a co za tym idzie – niemożność budowania relacji i poczucia bycia elementem większej całości, jaką stanowi społeczeństwo.

4. Brak aktywności fizycznej – otyłość jest plagą naszych czasów. Od ponad roku media informują nas, że polskie nastolatki są najszybciej tyjącymi nastolatkami w Europie. Oglądanie telewizji potęguje ten proces. Młodzież zamiast spędzać czas na boisku czy rowerze, wybiera łatwiejszą rozrywkę, czyli zasiada przed odbiornikami lub komputerami.

5. Negatywny wpływ na rozwój języka i proces uczenia się – oglądanie telewizji wyręcza nasze mózgi w myśleniu. Przekaz medialny jest prosty, bezpośredni, najczęściej nie wymaga od odbiorcy analizy i interpretacji, a co za tym idzie – nie wymaga aktywności. Rozwój języka, wzbogacanie słownictwa, sprawność uczenia się wymagają intensywnej pracy mózgu i bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Kiedy ich brakuje, odpowiedzialne za to funkcje mózgu ograniczają swoje działanie.

6. Bezkrytyczne poddawanie się przekazowi telewizyjnemu – dzieci nie znają kłamstwa, przyjmują za prawdziwą każdą rzecz, którą usłyszą. Pozostawione z telewizorem sam na sam nie są w stanie wyrobić sobie osobistego zdania, nie potrafią odróżnić ziarna od plew. Dlatego tak ważne jest, by uczestniczyć w życiu własnego dziecka, wskazywać mu momenty, kiedy przekaz telewizyjny staje się narzędziem manipulacji (np. reklama), ostrzegać przed zakłamaniem rzeczywistości i uczyć samodzielnego osądu.

Bez telewizora można żyć

Rodzice, szczególnie urodzeni w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, coraz częściej rezygnują z posiadania telewizora w domu. Ich zdaniem:

1. Szkoda czasu na oglądanie telewizji. Zwłaszcza kiedy cały dzień spędza się w pracy, a na życie rodzinne zostają 3–4 wieczorne godziny i weekendy.

2. Telewizja uzależnia. Często program ogląda się machinalnie, przy czym zupełnie nie zwracamy uwagi na jego treść.

3. Dźwięki i obrazy emitowane przez telewizor nie pozwalają odpocząć. Po intensywnym dniu w pracy warto na chwilę wyciszyć się i zdystansować od otaczającego świata, zamiast angażować umysł w kolejne konflikty i plotki.

4. Telewizja ogranicza kulturalnie. Nagle okazuje się, że brakuje czasu na książkę czy słuchanie muzyki, które mają przecież pozytywny wpływ na umysł i wyobraźnię oraz poszerzają granice poznawcze.

Zdarza się, że brak dostępu do telewizji rekompensuje się dostępem do internetu, w którym również można znaleźć bajki, programy naukowe, filmy. Jednak kontrola rodzicielska nad tego rodzaju medium jest znaczenie większa, a i samo korzystanie jest mocno ograniczone w czasie.

dziecko a media

W tym duchu swojego trzyletniego syna wychowuje Iwona Misztoft:

– Od 8.00 do 16.00 jesteśmy w pracy. O 16.40 odbieramy syna z przedszkola. Mamy zaledwie parę godzin dziennie, aby się sobą nacieszyć, dlatego razem odpoczywamy, bawimy się i wspólnie realizujemy codzienne zadania – mówi. – Nigdy nie używaliśmy komórki ani tabletu do uspokajania dziecka. Nie będę zakazywać telewizji synowi jak już dorośnie, ale myślę, że do tego czasu będzie znał tyle form spędzania czasu, że telewizja będzie na szarym końcu.

Wielu osobom udaje się wychowywać dziecko bez telewizji i komputera. Jednak prędzej czy później muszą one pojawić się w życiu młodego człowieka. Najpóźniej w szkole. Świat jest tak urządzony, że media stanowią nie tylko źródło informacji i rozrywki, lecz przede wszystkim są nam niezbędne w pracy i codziennym życiu. Całkowity brak kontaktu z mediami, w tym z telewizją, nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Ważne, by zachować równowagę.

Polecamy: Nie bądź tabletowym rodzicem

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Ja przez długi czas nie miałam telewizora i wcale mi go nie brakowało. Zwłaszcza, że w czasie, gdy moje dzieci mogłyby coś obejrzeć, leciały „Sędzia Maria Wesołowska”, „Malanowski…” itp. Ze zgrozą jednak dowiedziałam się, że – ponieważ moje „biedne” dzieci nie miały TV, ich koleżanki ze szczegółami opowiadały im historie z tego typu programów ( a córki miały po 8 -10 lat. 🙁 Teraz mamy TV i stwierdzam, że to nie takie złe, bo na bieżąco mogę im wyjaśnić, że coś jest nieprawdziwe, wyśmiać reklamy i pokazać, na jakiej zasadzie mają nas zachęcić do zakupu itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ