Pin It

Różowe ściany czy niebieskie mebelki? Pokój dla księżniczki czy rycerza? Oczekiwanie na narodziny dziecka to też czas na przygotowanie pokoju dla naszego maleństwa.  Warto pomyśleć o tym na tyle wcześnie, żeby nie zaprzątać sobie tym głowy po porodzie i tuż przed nim.

Wiele w tej kwestii zależy od wielkości mieszkania i ilości pokoi. Jeżeli jest ich na tyle, że dziecko będzie miało swój własny, możliwości urządzania i dekorowania są oczywiście dużo większe. Jeśli macie mniejszy metraż, mieszkacie w kawalerce, postarajcie się o to, żeby chociaż wydzielić jakiś fragment pokoju tylko dla was i taki, który będzie tylko dla dziecka.

Malowanie pokoju

Jedną z pierwszych myśli na ogół jest to, że przydałoby się pokój odświeżyć i na nowo pomalować. Pamiętaj, że w ciąży możesz źle reagować na intensywne zapachy. Postaraj się wybrać taką farbę, której zapach nie będzie ci szkodził. Jeśli takie zapachy są jednak dla ciebie nie do zniesienia, to spróbuj jak najmniej w tym czasie przebywać w domu. Może spędzisz ten czas u rodziców lub przyjaciółki? Kolory ścian to oczywiście kwestia gustu. Nie muszą być one koniecznie różowe lub niebieskie, rozwiązań jest wiele. Mogą to być też delikatne, pastelowe kolory, które przyozdobisz specjalnymi naklejkami na ścianę lub girlandami (które kupisz TUTAJ). Jeśli podejmujecie decyzję o przemalowaniu pokoju, nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Zróbcie to jeszcze na długo przed porodem, żeby zdążyć z wykończeniem pokoju i żebyś potem mogła skupić się już na sobie i na dziecku.

Gdzieś trzeba spać

Nawet jeśli na początku będziecie chcieli, żeby dziecko spało z wami, to i tak – prędzej czy później – będziecie musieli zająć się wyborem łóżeczka i odpowiedniego materaca. Jeśli od razu decydujecie się na to, że dziecko będzie spało same, możecie też wybrać między łóżeczkiem a kołyską. Kołyska zajmuje mniej miejsca i może ładniej wkomponować się w dekorację pokoju dziecięcego.  Trzeba jednak pamiętać o tym, że dziecko szybciej z niej wyrasta i zakup łóżeczka będzie konieczny w późniejszym czasie. Dlatego tutaj mogą wziąć górę kwestie finansowe.

Co jeszcze może się przydać

Jest kilka rzeczy, o które można zadbać wcześniej, a pomogą w tym, żeby pokój dziecka był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Przydatne będzie miejsce do przewijania maluszka. Może to być specjalnie przygotowany do tego przewijak, ale można też stworzyć go samemu. Wystarczy zagospodarować odpowiedni kawałek miejsca na biurku, stole w pokoiku dziecięcym, wyłożyć go miękkim ręcznikiem i delikatnie obudować (np. poduszkami). Ważne, żeby ułożyć to w taki sposób, żeby wszystko było pod ręką. Zadbajcie o to, żeby obok przewijaka było miejsce na pieluchy, chusteczki, wszystkie rzeczy niezbędne do przewijania.

Istotna jest także kwestia odpowiedniego oświetlenia pokoju dziecięcego. Żaluzje lub rolety w oknach pozwolą na to, żeby słońce nie raziło za bardzo maluszka i nie przeszkadzało mu w czasie dziennego snu. Z drugiej strony, warto postawić w pokoju też małą lampkę nocną, którą będzie można zapalać np. w czasie nocnego karmienia, bez potrzeby zapalania światła w całym pokoju. Niedrogie lampki znajdziesz TUTAJ.

Znajdźcie też miejsce na fotel lub mały tapczan, najlepiej blisko łóżeczka dziecka. Przyda się do tego, żeby wygodnie usiąść podczas karmienia lub czekając na to aż maluszek zaśnie.  Nie ustawiajcie za dużo mebli, by niepotrzebnie nie zajmować powierzchni pokoju. Gdy dziecko trochę podrośnie i zacznie już chodzić, warto zaopatrzyć się w specjalne blokady na szafki i szuflady oraz osłony na rogi i kanty mebli.

W wyposażeniu pokoju dziecięcego mogą znaleźć się także elektroniczne gadżety, jak np. elektroniczna niania (duży wybór znajdziesz TUTAJ), nawilżacze powietrza. Jednak na pewno nie będzie potrzebny teraz telewizor.

Nie musi to być aż tak drogie

Urządzanie pokoju dla dziecka to przyjemne zajęcie, jednak ceny akcesoriów mogą też czasami skutecznie ten nastrój popsuć. Dlatego na samym początku warto zastanowić się, co jest rzeczywiście niezbędne. Na tym etapie można spokojnie zrezygnować z większości zabawek, ponieważ dziecko nie będzie umiało się nimi wszystkimi jeszcze bawić, a i pewnie sporo także otrzyma w prezencie od bliskich. Niektóre elementy wyposażenia pokoju można też zrobić samemu, jak choćby wspomniany już wcześniej przewijak. Na samym początku ułożenie pokoju powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ