Wybielacz groźny dla dzieci. Może powodować choroby układu oddechowego
Pin It

Badania przeprowadzone przez belgijskich naukowców wykazały, że używanie wybielacza  w mieszkaniu może być groźne dla zdrowia oraz powodować choroby układu oddechowego. Stosowanie wybielacza raz w tygodniu znacznie obniża odporność dzieci, zwiększa ryzyko zachorowania na grypę i anginę.

Naukowcy z Center for Environment and Health w belgijskim Leuven postanowili sprawdzić, jak wybielacze oddziałują na układ oddechowy dzieci. Badaniami objęto ponad 9 tysięcy dzieci w wieku 9 i 10 lat, pochodzących z Finlandii, Holandii i Hiszpanii.

Sprawdź: Ocet i soda – naturalnie czysty dom

W ankiecie przeprowadzonej wśród rodziców pytano o częstotliwość stosowania wybielacza w domu, a także o nałogi, tryb życia, status społeczny, wykształcenie i dietę.

Zaobserwowano, że w domach, w których wybielacz był stosowany raz w tygodniu, ryzyko zachorowania na grypę wzrasta o 20%, a prawdopodobieństwo wystąpienia anginy wzrasta o 35%.

„Nie mieliśmy informacji o stężeniu, ilości czy jakości używanego wybielacza. Dlatego nie możemy podać informacji o bezpiecznej ilości czy koncentracji wybielacza, ani też poczynić rekomendacji co do używania tego środka czystości w domu” – napisali naukowcy w magazynie naukowym „Occupational and Environmental Medicine”.

Źródło: well.blogs.nytimes.com, www.medonet.p

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ