kolor do pokoju dziecka
Pin It

Przygotowujesz właśnie pokój dla dziecka i zastanawiasz się w jakim urządzić go kolorze? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Kolor to wrażenie zmysłowe – energia, którą postrzegamy dzięki światłoczułym komórkom umiejscowionym w siatkówce naszego oka.  Barwy, którymi się otaczamy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie –  tak uważano już w starożytnych Chinach, a dzisiejsze badania naukowe tylko potwierdzają tę tezę. Niezależnie od tego, czy wierzymy w lecznicze właściwości barw, czy też po prostu lubimy patrzeć na ładne wnętrza – warto przemyśleć kolory, którymi otaczamy siebie i naszych najbliższych. Szczególnie zaś warto pamiętać, że określone barwy działają na człowieka w odpowiedni sposób, gdy wybieramy kolor do sypialni dziecka.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie znaczeń najczęściej wybieranych kolorów ścian:

Biały

Przestrzeń, czystość i swoboda. Biały to kolor, który poprawia nasze samopoczucie i przynosi spokój. Ułatwia formułowanie myśli, sprzyja rozmyślaniom i kontemplacji. Odbija złą energię, pomagając zachować optymizm i wewnętrzną harmonię. Ta barwa to nieograniczona przestrzeń i swoboda – czysta kartka – niczego nie narzuca i pozwala po prostu być sobą.

pokój dziecka

pokój dziecka

Niebieski

Czystość, świeżość i chłód. Niebieski to kolor, który pomaga się zrelaksować, łagodzi napięcia i stres, dodaje spokoju. Pobudza wyobraźnię, doskonale wpływa też na naszą kreatywność. Ta barwa to również doskonały wybór do sypialni – dzięki uspokajającym właściwościom ułatwia zasypianie. Niebieski ma także wpływ na nasz apetyt – według specjalistów znacząco hamuje głód.

pokój dziecka

Czerwony

Czysta energia, siła i pozytywne myślenie. To kolor związany z działaniem i odwagą, rozbudza człowieka i popycha go do działania. Pokój w tym kolorze na pewno będzie pobudzał właściciela, jednocześnie pozytywnie nastawiając do rozpoczętego dnia. Ponieważ czerwony kolor to jedna z pierwszych barw, które widzi noworodek, może być ciekawym wyborem do sypialni maluszka.

Warto także pamiętać, że czerwony znakomicie pobudza apetyt. Może być więc bardzo dobrym kolorem do pokoju starszego dziecka – szczególnie zaś – niejadka. Czerwony to także kolor związany z agresją, buntem i oporem. Warto przemyśleć umieszczenie tego pokoju w sypialni nastolatka.

pokój dziecka

Zielony

Natura, spokój i relaks. Zielony to kolor zmniejszający napięcie, pomagający odnaleźć spokój i koncentrację. W pokoju o tej barwie maluszek świetnie wypocznie po dniu pełnym wyzwań. Z drugiej strony zieleń pobudza myślenie i kreatywność, pomagając wpaść na innowacyjne pomysły. Zielony wyzwala w człowieku silne poczucie bezpieczeństwa. Pomaga się odprężyć, ale także skoncentrować myśli i uwagę.

5

Żółty

Radość, optymizm i działanie. Żółty to kolor dodający ludziom pewności siebie, odwagi i siły. Pobudza do życia, dodaje energii i poprawia nastrój. Ten kolor może pomóc maluszkowi w poznawaniu świata – żółty świetnie wspomaga zapamiętywanie nowych informacji oraz kojarzenie faktów. Inspiruje i pomaga przy generowaniu nowych pomysłów. To kolor pełen życia i radości. Rozładowuje napięcie i pomaga wrócić do pozytywnego stanu umysłu – w pokoju o takiej barwie po prostu trudno być smutnym.

pokój dziecka

Fioletowy

Kreatywność, siła i wyobraźnia. Fioletowy to kolor, który pozwala otworzyć umysł. Pobudza do kreatywności i szukania nowych doświadczeń. Sprzyja także odwadze. Barwa ta pomaga także się odprężyć i uspokoić nerwy. Ułatwia panowanie nad emocjami, sprzyja zgodzie i zachowaniu spokoju. Fiolet zainspiruje malucha do rozwoju artystycznych aspiracji – ten kolor niesłychanie stymuluje naszą wyobraźnię i pomaga wyrazić emocje.

pokój dla dziecka

pokój dziecka

fot. Pinterest

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

3 KOMENTARZY

  1. Poza białym pokojem pozostałe z powodzeniem mogą posłużyć jak inspiracja dla osób szukających sposobu na ambitną aranżacje . drzewo na ścianie prezentuje się niesamowici.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ